Haber

10 Ekim Katliamı Davası: Sanık ve avukatından provokasyon girişimi…


10 Ekim Ankara Katliamı sanıkları arasında yer alan ve DAİŞ üyeliğinden yargılanan Mehmeddin Baraç, çatışmalarda hayatını kaybeden Kürtlere “leş” diyerek hakaret edince, avukatlar ve aileler tepki gösterdi. DAİŞ sanıklarının avukatı Hatice Aydın, müştekileri ‘herkes haddini bilecek’ şeklinde tehdit etti

10 Ekim Ankara katliamının 5’inci duruşması 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde adliye çevresinde duruşma salonu önünde yoğun güvenlik önlemleri alınırken ailelerin salona girişinde su şişeleri içeri alınmadı. Tutuklu 18 sanık ve avukatları mahkemede hazır bulundu. Müşteki avukatları kalabalık bir grup halinde duruşmaya geldi. Duruşmayı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanları Aysun Gezen ile Mehmet Bozgeyik, KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri, CHP ve HDP’li vekiller ile mağdur aileleri izledi.

Mahkeme gergin başladı

Mahkeme başlamadan önce salona getirilen sanıklar arkasını dönerek ailelere bakınca aileler “Önünüzü dönün, orada içiniz rahat oturuyor musunuz?” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme heyetinin de gelişi ile duruşmaya geçildi.

Mahkeme heyeti tepkisiz

10 Ekim Katliam Davasının 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde süren davasında DAİŞ sanıklarından Mehmeddin Baraç, savunmasında daha önce devlet yetkililerinin katliamdan hemen sonra dile getirdikleri “kokteyl örgüt” argümanlarını kullanan ve “Bu katliamı PKK, PYD ve IŞİD ortaklaşa yaptılar. Burada PKK ölülerine şehit, askere polise ölü dediler. Ama PKK ölüleri leştir” diye hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine söz alan avukatlar ile birlikte aileler de duruma tepki gösterdi. Avukatlar hayatını kaybeden hiç kimseye “leş” denilemeyeceğini belirterek yapılan hakaretlere mahkeme heyetinin tepkisiz kalmasına sert tepki gösterdi. Baraç, bunun üzerine sözlerini tekrarlayınca, aileler duruma sert tepki gösterdi. Askerler kalkanları ile sanıkları korumaya aldı.

Sanıklar Daiş ölülerine ‘ölü’ denmesine tepki gösterdiler

Doğanoğlu’nun DAİŞ’in Minbiç’ten Cerablus’a çekilmek zorunda kaldığında sivil Kürtleri kalkan olarak kullandığını hatırlattığı sırada sanık Abdülhamit Boz, müşteki avukatlarının kendilerine küfür ettiğini iddia etti. Fakat sanığın yanında bulunan asker, sanık Boz’un sözlerini yalanladı. Sanık Mehmeddin Baraç’ın ise, DAİŞ üyelerine “ölü” denmesine tepki göstermesi dikkat çekti.

Sanık avukatından tehdit

Hacı Ali Durmaz’ın avukatı Hatice Aydın, önceki celsede kendilerinin müştekiler tarafından tehdit edildiğini iddia ederek,“Suskunluğumuzu güçsüzlük olarak algılamayın, herkes haddini bilsin” diyerek duruşma salonundakileri tehdit etti. Aydın, mahkemeden de yüksek güvenlik talep etti. Aydın, müvekkilinin kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tahliyesini talep etti.

Heyet duruşmaya ara verdi.

HABER MERKEZİ