Haber

Elektrik ve su kesintisi ile tehdit edilen Sûrlular: Evlerimizi asla terk etmeyeceğiz


Sûr’un Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde polis zırhlı araçlarla anons yaparak, evlerin 21 Mayıs’ta yıkılacağını duyurdu. Mahalleliler, elektrik ve suların kesilmesiyle tehdit edilmelerine rağmen, evlerini asla terk etmeyeceklerini söyledi

Amed’in Sûr ilçesinde 2008 yılında “Kentsel dönüşüm” kapsamına alınan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde, yakın zamanda camilerden yapılan anonslarla, yıkım yapılacağı gerekçesiyle mahallelinin 1 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmaları istendi. 16 Mayıs’ta da, polisler tarafından zırhlı araçlardan tekrar anons yapılarak, 19 Mayıs’ta söz konusu 2 mahalledeki elektrik ve suların kesildikten sonra 21 Mayıs’ta da yıkımın başlayacağı belirtildi. Evlerinin yıkılmasını istemeyen mahalleliler, yıkıma tepki göstererek, direneceklerini söyledi.

‘Modern gasptır’

Alipaşa Mahallesi’nde yaşayan 21 yaşındaki Ozan Gür, kamulaştırma adı altında modern gaspla evlerinin alınmak istendiğini belirterek, “Kimse evlerimizi bizden alamaz. Eğer devlet kendine çok güveniyorsa gelip evlerimizi inşa etsin ve evlerimizde yaşamamıza izin versin. Yıllardır bu mahalleler burada. O zaman neden yıkmadılar da şimdi de Sur’da yaşanan savaş sonrası ‘Sur’u Toledo yapacağız’ diyorlar. Önce yaktılar ve yıktılar şimdi ise yapacaklarını söyleyerek bizi kandıramazlar” dedi.

‘Yıkıma direneceğiz’

32 yaşındaki Özlem Çiya ise, mahallelerini terk etmeyeceklerini belirterek, “Direnmeye devam edeceğiz. Nasıl ki yaşanan savaşta evlerimizi terk etmedik şimdi de evlerimizi terk etmeyeceğiz. Çünkü evlerimizi satmadık. Bizi 80 bin TL ile kandıramazlar. Verecekleri para bir ev parası bile etmez. Bu parayla 8 kişilik bir aile ne yapsın. Nereye gitsin” diye konuştu.

‘Evlerimizden çıkmayacağız’

24 yıldır Alipaşa Mahallesi’nde yaşadığını söyleyen 70 yaşındaki Makbule Aydın da, “Evlerimizi başımıza yıkmaya çalışıyorlar. Evlerimizi üzerlerimize dahi yıksalar terk etmeyeceğiz. Çünkü buradan başka gidecek hiçbir yerimiz yok” diyerek tepki gösterdi.

’22 yıl önce de köyü yıktılar’

22 yıl önce de devlet tarafından köylerinden göç ettirildiklerini söyleyen 42 yaşındaki Ayhan Aktaş, devletin aynı yıkımı tekrar yapmak istediğine dikkat çekerek, “Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Arısu (Gola Gule) köyünden göç ettirildik. Orada da köyümüzü yıktılar. Buraya geldik evimizi kurduk şimdi de buradaki evimizi yıkmaya çalışıyorlar. 25 yıldır buradayım. Başka gidecek bir yerimiz yok. Evlerimizden zorla çıkarmak istiyorlar. Anons yaparak elektrik ve suyumuzu keseceklerini söylediler. Elektrik ve suyumuzu bile kesseler ölmeden evlerimizi terk etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AMED