Yaşam

Tansiyon düşmüyor


Mersin’de bir gencin öldürülmesinin ardından mahallede başlayan gerginlik önceki gün de devam etti. Suriyeliler 50 otobüsle tahliye edildi. İstanbul’da ise gerginlik önceki gün de devam etti. Ateş yakan gruba polis müdahale etti

Suriye’de devam eden savaştan kaçarak, Türkiye’ye yerleşmek zorunda kalan mültecilere dönük birçok kentte uzun süredir devam eden gerginlikler önceki gün de devam etti.

Mersin’in Akdeniz ilçesi Şevket Sümer Mahallesi’nde, önceki gün gürültü meselesi iddiası ile 24 yaşındaki Hanifi Hisak’ın Suriyeli bir mülteci tarafından bıçakla öldürülmesinin ardından mahallede başlatan gerginlik devam ediyor. Akşam saatlerinde bir araya gelen grup, Şevket Sümer ve Hal Mahallesi’nde oturan Suriyelilerin ev ve iş yerlerine saldırdı. Saldırıyı yapanlar, Suriyelilerin yanı sıra hükümetin politikalarına da tepki gösterdi. Suriyelilerin evlerine ve iş yerlerine taşlarla saldıran gruba, polis tazyikli su ile müdahale etti. Olaylarla ilgili 37 kişi gözaltına alındı. Çevik kuvvetle birlikte 50 otobüsün mahalleye geldiği ve Suriyelilerin başka yere götürüldüğü belirtildi.

İstanbul’da müdahale

İstanbul Sultançiftliği’nde de “kadınlara laf attıkları” iddiası üzerine Afgan ve Suriyeli bir grup ile mahalleli arasında çıkan kavgada, Ramazan Şahin bıçaklanarak yaşamını yitirmişti. Olayın ardından önceki gün gece saatlerinde bir araya gelen grup, olayın yaşandığı yerde toplanarak slogan attı. Grubun ateş yakmasının ardından olay yerine gelen polis, gruba tazyikli su ile müdahale etti. Polis, bir daha bir araya gelen grubun önünü keserek Sultangazi Kaymakamlığı’na doğru yürümelerine engel oldu. Grup, daha sonra yaşamını yitiren Şahin’in evine yürüdü.

HABER MERKEZİ