Hak İhlalleri

Mantar hastası bebek cezaevinde!


Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde yüzlerce çocuk anneleri ile birlikte tutulmaya devam ediyor. Sağlıksız koşullarda kalan anne ve çocuklara, OHAL koşullarında hergün yenileri ekleniyor. İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde aileleri ile beraber tutulan bebeklerin yanı sıra 15 Temmuz sonrası cemaat operasyonlar kapsamında aileleri ile beraber tutuklanan bebekler de bulunuyor.

Mikrop kapabilir

Bu bebeklerden biri doğuştan ağız mantarı hastası olan 2 buçuk aylık Betül Akdağ. 27 Nisan’dan bu yana annesi ile beraber cezaevinde bulunan Akdağ’ın sınıf öğretmeni olan annesi Melek Akdağ ve babası cemaat soruşturmaları kapmsamında tutuklu. Akdağ ailesinin 4 yaşındaki çocuğu Bahaddin Salim Akdağ’a ise yakınları bakıyor. Betül bebeğin halası Zeynep Bozkurt, bebeğin ağzındaki yaraların mikrop kapma riski olduğunu ve tedavisinin yapılması gerektiğini söyledi.

O okulları devlet açtı

Bozkurt, Akdağ’ın 4 yaşındaki oğlunun da psikolojisinin bozulduğunu ve geceleri kâbuslar görüp korkudan altını ıslattığını ifade etti. Dede Mehmet Kardaş da, kızının çalıştığı cemaate ait okulun devlet tarafından açıldığını ifade ederek, “Kızımın maaşı o okulun açtığı hesaba yatıyordu” diye konuştu.

İZMİR/dihaber