Yaşam

Kürt Dil Bayramı etkinliklerle kutlandı


15 Mayıs Kürt Dil Bayramı, Kürdistan’ın bütün parçalarında kutlandı. DTK, DBP ve HDP, bütün baskılara rağmen halkın anadiline sahip çıktığını vurgularken, Rojava’da da kutlamalar yaygındı. Efrîn Cindirês ilçesinde ‘Kürt Dili Kürdistan’ın Geleceğidir’ yürüyüşü düzenlendi

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı, 85’inci yılında birçok merkezde etkinliklerle kutlandı. Amed’de Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme İnisiyatifi tarafından gerçekletirilen etkinlikte konuşan DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek, baskı politikalarıyla bir halkın dilinin yasaklanamayacağını belirtti. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise, Kürt Dil Bayramı’nın kolay elde edilmediğini vurgulayarak, “Dilini konuşan her Kürt cezaevine girmiş, baskı altına alınmıştır. Kürt annelerine minnettarız ki bunca baskıya rağmen bizimle dilimizi konuşmuşlar” dedi.

Dilimizi yaygınlaştıralım

Erxenî’de düzenlenen panelde konuşan kapatılan KURDÎ-DER Eşbaşkanı Servet Pala, Kürt halkının yaşamının her alanında kendi dilini konuşması ve yaygınlaştırması gerektiğini söyledi.

Kürtler haklarını savunacak

Wan’da yapılan etkinlikte konuşan KURDÎ-DER Eşbaşkanı Emin Şahin, “Kürtler ve dilimiz üzerindeki baskı devam ediyor. Kürtçe eğitimler ve hizmetler yasaklanmıştır. Kürt halkı demokratik olan haklarını savunacaktır” diye konuştu.

Dilimizi serbest bırakın

Adana’da yapılan kutlamalarda konuşan HDP üyesi Bahri Azboy, “Eğer bu ülkede birlik ve eşitlik içinde yaşamak istiyorsak, dil konusunda da eşit olmamız ve Kürt dilinin her alanda özgürce kullanımın sağlanması gerekmektedir. Dilimizi serbest bırakın” dedi.

Kürtçeyi yasaklayamazlar

Semsûr’da (Adıyaman) kapatılan KURDÎ-DER Eşbaşkanı Şerif Yılmaz, Kürt dili üzerindeki baskıları kınayarak, “Her ne kadar Kürt dilini yasaklamaya ve gelişmesini engellemeye çalışsalar da Kürt halkının zihninde Kürtçe’yi yasaklayamazlar. Mekânları kapatabilirler ancak Kürtçenin gelişmesine engel olamazlar” dedi.

HABER MERKEZİ