Yaşam

Tahliye değil çözüm…


Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu Mahallesinde çadırlarda kalan Suriyeli mültecilerle mahalle sakinleri arasında 17 Nisan gecesi yaşanan silahlı, taşlı ve sopalı çatışmanın yankıları devam ediyor. Yaşanan gerginliğin ardından Suriyelilerin bölgedeki tahliyeleri tamamlanırken, Adanalıoğlu ile beraber Kazanlı ve Atalar mahallelerinden de yaklaşık 2 bin tarım işçisi mülteci tahliye edildi. Daha önce Adana ve İzmir’de de gündeme gelen gerginlik ile yaşanan tahliyeler tartışmaları da beraberinde getirdi.

Olayların bilinçli olarak cereyan ettiğini belirten mülteciler, çalıştıkları tarım işinden binlerce TL alacakları olduğunu ifade etti. Alacaklarının ödenmemesi için bir provokasyon gerçekleştirildiğini ve olayların yaşandığını aktaran mülteciler, alacaklarını alamadan tahliye edilmelerine isyan etti.

Mersin’de bulunan Suriyeli mültecilerle dayanışmak amacıyla kurulan Mersin Arapları Dayanışma Derneği (MAYA Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Gültekin, bölgedeki mültecilerin ucuz iş gücü olarak kullanıldığını söyledi. Yaşanan olaylar sonucu mültecilerin tahliyesine ilişkin konuşan Gültekin, “Sorunlar tahliyelerle çözülmez. Aksine başka yerlerde benzer provokasyonlara yol açabilir. Mültecilerin sınır kentleri ya da Suriye içinde kurulması planlanan bir bölgeye taşınması için tahliye yöntemine başvurulmasının olası benzer saldırılar sonucu ölümlere ve toplumda saldırgan duyguların beslenmesine yol açabilir” dedi.

Devletin mültecilere ilişkin ciddi bir eylem planı geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Gültekin, ciddi bir entegrasyon sürecinin uygulanması gerektiğini kaydetti.

MERSİN