Politika

Sokağı terk etmeyenler: Kazandık ve direneceğiz


İstanbul’un birçok ilçesinde her akşam sokağa çıkarak referandumu protesto eden yurttaşlar, çalınan 2 buçuk milyon oyun peşinde olduklarını dile getirdi.

Beşiktaş’taki eylemlere katılan 60 yaşındaki Nejat Zorlu, ortada bir “hırsızlık” olduğunu söyleyerek, “Çalınan oylarımızı geri almak ve hırsızlığa karşı olduğumuz için, ‘Hayır’ kazandığı için buradayız” dedi.

Canla başla çalıştık

Referandumun “adaletsiz” olduğunu söyleyen Ekin Erdem, “Devletin bütün imkanları ‘Evet’ için kullanıldı. ‘Hayır’cılar ise kendi imkanlarıyla canla başla çalıştılar ve kazandılar. Kazandık ve direnmeye devam edeceğiz” dedi. Bakırköy’deki protesto yürüyüşüne katılan ve ilk kez oy kullanan Caneren Hamzaçek, amacının “çiğnenen hakkının iade edilmesi” olduğunu söyledi.

Sokakları bırakmayacağız

Bakırköy Belediyesi’nden emekli Ayfer Öndeş, yurttaşlık hakkını aradığı için her akşam sokaklarda olduğunu ifade ederek, “Mühürsüz oylarının geçerli sayılmasına karşı çıktığım için sokaktayım” dedi. Öndeş, talepleri yerine getirilinceye kadar sokakta olacağını vurguladı. Referandum gününde sandık başkanlığı görevini yapan Şükriye Aydın da, sandık başında sahip çıktığı oylarının peşini bırakmadığını belirterek, “Katılım çok yüksekti. Hatta ‘Evet’ oyunu savunan sandık başkanlarının moralleri çok bozuktu. Seçim bitti, şimdi sokaktayız hakkımızı istiyoruz” dedi. “Çalınan 2 buçuk milyon oy”un peşinde olduğunu söyleyen Kıymet Şan, “45 gündür biz yılmadık. Bu ülkeyi sattırmayacağız” diye konuştu.

İSTANBUL