Politika

Kaboğlu: AYM’ye de AİHM’e de gidilebilir


Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın YSK’nın kararları ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gidilemeyeceği ve referandumların AİHM’in yetkisi dışında olduğuna dair sözlerini değerlendirdi. Bianet’te yer alan haberde, AYM’ye YSK’nın kararını götürmenin önünde bir engel olmadığını söyleyen Kaboğlu, AİHM’e de gidilebileceğini ifade etti.

Bakanın yetkisi değil

Kaboğlu, Adalet Bakanı’nın böyle bir açıklama yetkisi olmadığını belirterek, “AYM’ye ve AİHM’e başvuru hakkı bir bireysel haktır. Kimin başvuracağı, başvuru yollarının nasıl kullanılacağı Adalet Bakanı’nın yetkisinde değil” dedi. Kaboğlu “Hem muhalefet partileri götürebilir, hem de seçmenler bizim oy hakkımız ihlal edildi diye diye götürebilir” dedi.

Teşhir edilmiş olur

Kaboğlu, “AİHM açısından bu konu İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nde düzenleniyor: Serbest seçimleri düzenleme hakkı. Referandum da zaten en büyük seçimdir. Dolayısıyla yasama seçiminin yararlandığı bir alanda halk oylaması yararlanamıyor demek bir görüş ifade etmektir ama insan hakları, Avrupa hukuku açısından geçerli bir görüş değildir. Bu konularda az konuşsalar halk oylamasının sonuçlarının haksızlığını bu kadar teşhir etmemiş olurlar” dedi.

İSTANBUL