Haber

Barışa adanan bir yaşam


Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 48 yaşında yaşamını yitiren Barış Annesi Celile Özen, ardında büyük bir barış mücadelesi bıraktı. 1969 yılında Mêrdîn’in (Mardin) Stewr (Savur) ilçesine bağlı Dengiza (Serenli) köyünde dünyaya gelen Özen, çocuk yaşta evlendirilir. Bir süre köyde kaldıktan sonra ailesiyle birlikte İzmir’e göç eden Özen, buradaki politik gelişmelerden etkilenerek Kürt siyasal çalışmaları içerisinde yer alır.

Köyü askerlerce yakıldı

1991 yılında tekrar köye dönme kararı alan 7 çocuk annesi Özen, 1992 yılında köylerinin asker ve korucular tarafından yakılması nedeniyle bir kez daha göç yollarına düşer. Mêrdîn merkeze yerleşmek zorunda kalan Özen, çalışmalarını burada da sürdürür. 15 Şubat 1999 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesinin ardından kızı PKK’ye katılan Özen, Barış Anneleri’nin mücadelesine katılır.

Hiçbir zaman geri atmadı

Annesinden bahsederken duygulu anlar yaşayan Mehmet Özen, babasının da köy baskınları sırasında sürekli gözaltına alındığını belirtti. Özen, tüm zorluklara rağmen annesinin yüzündeki tebessümün hiç eksik olmadığını belirterek, “Mücadelesinden hiçbir zaman geri atmadı. Çocukları için her şeyi yaptı. Birçok kere gözaltına alındı, birçok mahkemesi vardı ama hiçbir zaman yılmadı. Biz de bıraktığı mirası devam ettireceğiz” diye konuştu. Annesinin kendisine “Reşê min” diye hitap ettiğini kaydeden küçük oğlu Kendan Özen de, annesinin devrimci ruhundan çok etkilendiğini söyledi.

Yolundan dönmedi

Barış Anneleri’nden Feyruza Özgün ise, uzun yıllar komşuluk yaptığı ve aynı çalışma içinde yer aldığı yol arkadaşı Özen’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. “Arkadaşlık akrabalıktan ötedir derler. Gerçekten de öyleydi” diyerek konuşmasına başlayan Özgün, “Asla kimseyi kırmazdı. Biz de Celile gibi barışı savunmaya devam edeceğiz. Barış için yola çıkmıştı ve hiç o yolundan dönmedi” diye konuştu.

MÊRDÎN / dihaber