Kadın

HDP Kadın Meclisi: Kadınlar ve Kürtler ‘Çöktürme Planı’nı boşa çıkardı


Şaibeli referandumun sonucuna ilişkin açıklama yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, baskı ve rejim altında seçime gidildiğini, 16 Nisan akşamı YSK’nin darbe yaptığını söyledi. Taşdemir, kadınların ve Kürtlerin ‘Çöktürme Planı’nı referandum ile birlikte boşa çıkarttığını kaydetti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Amed İl Örgütü’nde referandum sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ve HDP’li kadın yöneticiler de katıldı. Taşdemir, yoğun baskılar altında AKP ve MHP ittifakına karşı özgürlükçü ve demokratik bir kampanya yürüttüklerini söyleyerek, sansür ve baskılara rağmen köy, mahalle ve sokaklarda “Hayır” kampanyasını anlatan başta kadınlar olmak üzere tüm halka teşekkür etti.

‘Hayır kocaman bir itirazın sesi oldu’

Çok zor şartlarda “Hayır” kampanyası yürütüldüğünü kaydeden Taşdemir, Taşdemir, şiddet ve baskı ortamına rağmen çıkan sonucun halkların farklılıklarıyla bir arada olup mücadeleyi büyütmeyi gösterdiğini aktardı. “Hayır”ın yeni bir kapı açtığını dile getiren Taşdemir, yürütülen siyasete karşı kocaman bir itirazın sesi olduğunu vurguladı. Referandumda “Hayır”ın kazandığını yineledi.

‘Seçimin şaibeli olacağı açıktı’

Kürtler için 16 Nisan akşamı başladığını vurgulayan Taşdemir, “Bu yasa tasarısı Meclis’e geldiği günden beri başta kadınlar olmak üzere tartışıldı ve itirazlar yükseldi. Darbe ve OHAL koşullarında çalışma yürüttük. Çalışma yürüttüğümüz alanlarda bize gelen sorularda ‘Ne kadar hile olur ne kadar çalınır’ sorularıyla karşı karşıya kaldık. Bu da zaten önceden bu seçimlerin ne kadar şaibeli olacağının açık bir göstergesiydi” dedi.

‘Ölülerin adına oy kullanıldı’

Seçim günü özellikle kırsal alanlarda baskıların olduğunu anımsatan Taşdemir, kendilerine gelen bilgiler arasında bazı köylerde ölen insanlar adına da oy kullanıldığını söyledi. Taşdemir, “Türkiye baskı ve rejim altında referanduma gitti. Ancak tüm bunlara rağmen belediyeleri gasp edilmiş, vekilleri tutuklanmış, yıkılan şehirlerin büyük bir sesle ‘Hayır’ demesi önemli bir mesajdır. Bu mesaja kulak verilmeli” vurgusu yaptı.

‘Baskılar ile cadı avı başlatılmak isteniyor’

Kadınların ve Kürtlerin “Çöktürme Planı”nı referandum ile birlikte boşa çıkarttığının altını çizen Taşdemir, “Çıkan sonuç çok da önemli değildir. Yüzde 48 daha değerlidir. Bunun mücadelesini hepimiz gördük. Her yerde kadınların itirazları yükseliyor. İtirazlar meşru ve demokratik bir mücadeledir. Bu baskılar ile cadı avı başlatılmak isteniyor” dedi.

‘YSK darbesi ile karşı karşıyayız’

Türkiye’nin darbeler ülkesi olduğunu yineleyen Taşdemir, “7 Haziran’da siyasi darbe yaşandı. 15 Temmuz da FETÖ’cüler yaptı. Son olarak da YSK darbesiyle karşı karşıya kaldık. Çünkü sonu halkların rızasına bağlı değildir. Bu iradenin tanınması gerekir. Seçimin iptal edilmesi gerekir” vurgusu yaptı.

AMED