Haber

Güven hakkında görevini kötüye kullanmaktan suç duyurusu


YSK Başkanı Sadi Güven’in hakkında görevini kötüye kullanmak ve toplumun düzenini bozmaya kalkan kararlara imza attığı gerekçesiyle HDP’li vekil ve hukukçulardan oluşan bir heyet suç duyurusunda bulundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Amed Milletvekili ve HDP’li hukukçular, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven hakkında suç duyurusunda bulundu. Ardından Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan HDP Milletvekili Yıldırım, “Seçim günü doğuda oylama sona erdikten bir süre sonra YSK’nin bir duyurusu ile karar değişikliğine gidildi. YSK Başkanı ve üyeleri, çok açık bir şekilde görevlerine sahip çıkmamış, kendilerini inkar edercesine referanduma gölgeyi kendileri düşürmüştür. Referandumun iptali yönünde bir karar almadıkları sürece, bu referandum toplum vicdanında meşruiyet kazanmayacaktır” dedi.

YSK hukuka riyaet etmedi

Bedlîs’in (Bitlis) Güroymak İlçesi’nde mühürsüz oy kullanıldığı için seçimlerin iptal edilmesi kararını hatırlatan Yıldırım, “YSK Başkanı hukuka riayet etmektedir. YSK başkanı ihlallere daha sonra yaptığı açıklamalarla da devam etmektedir” diye konuştu. 1982 anayasasının 35 yıldır meşruiyet bulamadığına dikkat çeken Yıldırım, YSK’nin itirazlar lehine alacağı kararlarla barışa hizmet edeceği ve ülkeye yarar sağlayacağını söyledi. Yıldırım, aksi halde rejim değişikliğine tekabül eden değişikliğinde meşuriyetinin olmayacağını ifade etti.

Meclisi apar topar neden kapattılar?

Yıldırım, “Meclis’i dün sadece 4 saat açık tutmalarının ve apar topar kapatmalarının nedeni de, meşruiyet sorunu olan referandum sonucunun gündeme gelmesini istememeleridir” diye belirtti. YSK’nin görevini kötüye kullandığı dile getiren Yıldrımın, toplumun düzenini bozmaya hizmet edecek kararlara imza attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Yıldırım, yargının ivedikle gerekli işlemleri yapmasını istedi.