Rojava

‘Gazeteciler zor durumda’


İlk Kürt gazetesinin çıkarılmasının üzerinden 119 yıl geçti. Ancak Federe Kürdistan Bölgesi’nde gazetecilere ve basın kurumlarına yönelik baskılardan ötürü hükümete eleştiriler gelmeye devam ediyor. Konuya ilişkin Spêde Tv kanalı muhabiri İbrahim Salih, RojNews’e yaptığı değerlendirmede, “Maalesef Güney Kürdistan’da gazetecilikten söz ettiğimiz zaman doğrudan cinayet, hak ihlali ve gazetecilere yönelik işkence geliyor akıllara. Bizzat kendim de defaşarca şiddete maruz kaldım ve kamera ve cihazlarım elimden zorla alındı” dedi.

Radyoya Dengê Nu (Yeni ses radyosu) programcısı Rengin Selam da, her geçen gün gazetecilerin daha fazla şiddet ve baskıya maruz kaldıklarının altını çizdi: “Çok baskı var. Kadınlar eğer isterse tüm engelleri ve zorlukları kırarak aşabilir. Kadınlar hayallerini gerçekleştirebilir.”

Tora Nuçeyan (Haber Turu) sitesi muhabiri gazeteci Herêm Kadir ise, “Gazeteci cinayetlerini sonuçlandıramıyor. Gazetecilerin yaşamı tehlikeye girdiğinde de mahkemeler gazetecileri savunmalıdır” dedi.