Hak İhlalleri

Tehlike sınırındaki tutsaklar için İHD’den rapor


İHD, Aliağa – Şakran Cezaevi’nde 43’ün gününde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevine ilişkin rapor yayınladı. Tehlike sınırındaki tutsaklara yapılan baskının daha da arttığı belirtildi

Günlerdir kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapılmasına rağmen sesleri duyulmayan açlık grevindeki tutsakların durumu tehlike sınırına yaklaştı. PKK’li ve PJAK’lı tutsakların “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, köylerdeki ablukanın kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması talepleriyle tüm cezaevlerinde açlık grevi başlattı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi 43’üncü gününde olan ve kritik eşiğe gelen İzmir Aliağa – Şakran Cezaevi’ndeki açlık grevindeki tutsakların durumuna ilişkin rapor yayınladı.

İHD’nin raporunda Şakran Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin şunlar belirtildi:

1-Ağır tecrit uygulanmaktadır. Havalandırmada koğuşlar birbirini görememektedir.

2-Ayakta sayım alınmaktadır.

3-Koğuşlar çok kalabalıklaşmış, yatak yeterli değildir. Kalabalık olduğundan havasızlık artmıştır. 10 kişilik odalarda 15-20 kişi kalmaktadır.

4-Havalandırmaya çıkarılırken ayakkabı çıkart-giy uygulaması başlamıştır.

5- Doktor ihtiyaçları çok geç karşılanmakta ya da doktora hiç ulaşılamamaktır. Kelepçeli muayene ettirilmek istenmektedir.

6- Sosyal alanlar yasaklanmıştır. Buna kütüphane de dâhildir.

7- Kitap kısıtlaması getirilmiş, yasak olmayan kitaplar bu sefer cezaevi eğitim kurumu kararıyla yasaklanmaya başlamıştır. Fazla detaylı basılmış gerekçesi ile atlas bile verilmemiştir. Sözlük çok kalın bulunarak yasaklanmıştır.

8-Zaman zaman koğuşlara aniden arama yapma bahanesiyle baskınlar yapılmaktadır. 40-50 kadara robokop kıyafeti giymiş gardiyan tarafından yapılan bu baskınlarda tutuklular küfür eşliğinde darp edilmişlerdir.

9- Tutukluların yazdıkları kitap ya da çevirileri dışarı çıkarmaları engellenmiştir.

10-Koğuşlara 24 saat gözetleyen kameralar takılmıştır.

11- Kürtçe türkü eşliğinde halay çeken tutuklular topluca hücre cezası almışlardır. (T2)

12-Mektuplara el koyma başlamıştır.

13-Yaka kartı uygulaması getirilmiştir. Takmayı kabul etmeyenlerin aileleriyle görüşmesi ve telefon hakları engellenmiştir.

14-Havalandırmalar telle kapatılmaya başlamıştır.

15- Mahpuslar görüşe çıkarılırken bile tek sıra halinde yürümeye zorlanmaktadır.

16- Açık görüş odalarında 4-5 gardiyan masa aralarında dolaşarak kasıtlı bir şekilde hem tutukluları hem görüşçüleri taciz etmektedirler. Tutuklular 7 Şubat açık görüşünde bunu protesto etmişler ve görüşü 10 dakika içinde sonlandırmışlardır.

17- Sürgün gelen tutuklulara çıplak arama dayatılmakta kabul edilmeyince zorla soyulup darp edilmektedirler.

18- Şakran çocuk bölümünde Ocak ayında 6 çocuğa ağır şekilde işkence uygulanmıştır. Gerekçe aralarında Kürtçe konuşmalarıdır. Bir çocuk zaten Türkçe bilmemektedir.

19- Önceden verilmiş bir hak olan ödül izni hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırılmıştır. Bu izin aileleri uzakta olan tutuklulara sağlanan 2-3 saatlik bir görüşme iznidir.

20- İhlal edilen hakları için tutuklular her gün bazen 70’e varan dilekçelerle idareye seslerini duyurmaya çalışsalar da reddedilmiş, idareyle diyalog kuramamışlardır.

Baskılar arttı

Öte yandan İzmir Valiliği İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin cezaevine gidip tutuklular ve idare ile görüşme gerçekleştirdiği belirtilen raporda, görüşmeden 4 gün sonra baskıların daha da arttığı kaydedildi.

Şakran T2’de tutsakların 3 günlük dönüşümlü açlık grevi başlattığı vurgulandı. Bu açlık grevi eylemi devam ederken 15 Şubat’ta T2’de 8, T3’te 5, 22 Şubat’ta 5 kadın, 1 Mart’ta T4’te 8 ve 22 Mart’ta da 7 kişi olmak üzere toplam 33 tutsağın süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladıkları belirtildi.

Raporda açlık grevine giren tutsakların isimleri şöyle:

Şakran T2: Eren Tekin, Sinan Ekmekçi, Mustafa Akar, Cengiz Doğan, Necdet Kaya, Erhan Argüz, Murat Duran, Kasım Özdemir

Şakran T3: Zana Yaktın, İhsan Balkaş, Özgür Güçlü, Özkan Yaşar, Aslan İlhan

Şakran T4: Abdullah Aksu, Yusuf Özdemir, Roni Yavuz, Muhammet Biru, Şivan Birlik, Ahmet Adaz Hacıhemu, Nayıf Yargın, Veysi Kaya, Mehmet Durak

Şakran Kadın: Hürriyet Doğan, Mahsume Şedal, Cihan Asi, Meryem Söylemez, Gurbet Öztürk, Derya Moray

Menemen Cezaevi: Ali Yaşar, İmam Özer, Ramazan ve Ekrem

Şakran T4’te sonradan açlık grevine giren 7 kişinin isimlerine ise henüz ulaşılamadığı belirtildi.

İZMİR / ANF