Yaşam

12 ülkeden Sûrlu çocuklarla dayanışma


Uluslararası Gençlik İnisiyatifi, Sûrlu çocuklar için 12 ülkenin 14 farklı şehrinde eş zamanlı etkinlik düzenleyecek. 18 Mart’taki programlardan elde edilecek gelir, Sûrlu çocukların eğitiminde kullanılacak

Uluslararası Gençlik İnisiyatifi, “Savaş mağduru çocuklar” temasıyla Sûr’da “sokağa çıkma yasağı”ndan etkilenen çocuklar için Avrupa’nın 12 ülkesinde 14 şehirde etkinlik düzenleyecek. 18 Mart’ta eş zamanlı olarak 14 farklı noktada gönüllülük esaslı düzenlenecek etkinlikler arasında konser, kermes, tiyatro gibi çalışmalar yer alıyor. Buradan elde edilecek tüm gelir Sûrlu çocukların eğitimi için harcanacak. Amed’de de yapılacak etkinliğe İtalya ve İspanya’dan gençler gelerek, Sûrlu çocuklarla buluşacak. Bu kapsamda, Almanya Hannover’de, İtalya Milano ve Roma’da, Estonya Talin’de, Norveç Hornsjo’da, Romanya Transilvania bölgesinde, Sırbistan Belgrad’da, Macaristan Budapeşte’de, Polonya Krakow’da, İspanya Barselona’da, Finlandiya Lapua’da, Portekiz Lisbon ve Faro’da, Kürdistan’da ise Amed’de etkinlik yapılacak.

Gönüllülük esasında yapılacak

Etkinliğe ilişkin bilgi veren Uluslararası Gençlik İnisiyatifi Aktivisti Umut Suvari, inisiyatif olarak daha önce Türkiye ve Avrupa’nın birçok yerinde gönüllülük esasına dayalı birçok etkinlik düzenlediklerini anlattı. Bu projenin başlangıcında Amed Yenişehir ilçesinde bulunan Şengal Kampı’nda Şengalli çocuklarla bir araya gelmeyi planladıklarını belirten Suvari, belediyeye kayyum atanmasının ardından kampın boşaltılmasıyla programın iptal edildiğini söyledi. Suvari, Şengalli çocukların yerlerinden edilmesinin ardından Sûrlu çocuklar için projeyi sürdürdüklerini, ancak etkinlik günü Şengalli çocukların da orada yer alacağını söyledi.

Suvari, “Sûrlu çocuklar için etkinlik yapacak gönüllülerimiz çok renklidir. Finlandiya’daki grup Lapau Belediyesi Gençlik üyeleri, Portekiz Kültür Bakanlığı bünyesinde çalışan tiyatrocular. 18 Mart’ta ‘Avrupalılar Amed için pişiriyor’ diyerek, bir tiyatro, kermes ve daha birçok farklı etkinlik düzenleyecek. Oyun gelirinin tamamını da Sûrlu çocuklar için harcayacak. Almanya Hannover’de Êzidî arkadaşlar da çalışmanın içinde yer alıp, katkı sunacak. Sûr’daki yaşamı tekrar canlandırmak ve güçlü tutmak istiyoruz” diye konuştu.

Sûr’u görmezden gelemezdik

Neden Sûrlu çocuklar için bu projeyi yapma gereğini duyduklarını anlatan Suvari, “Sûr’da bir savaş yaşandı. Yasağın, çatışmaların devam ettiği sırada Avrupa’nın birçok yerinden gelen misafirlerimiz oldu. Onlar da yaşananlara birebir şahit oldu. Tüm bunları yan yana getirdiğimizde neden Sûr’u seçtiğimizi de ortaya koyuyor. Amed’de Hasanpaşa Hanı’nda yapmayı düşünüyoruz. Bu çalışma daha çok dayanışmayı büyütmek amaçlıdır. Sûr’da tüm çocuklara ulaşmazsak da bu çalışmayla dayanışmayı ve birlikteliği bir kez daha ortaya koymak istedik” dedi.

AMED