Rojava

Êzidî örgütlerinden ortak açıklama: KDP saldırılarına sessiz kalmayacağız


KDP’nin Şengal’e saldırılarına yönelik açıklama yapan Êzidî örgütleri, ‘Bizler hiçbir zaman KDP’nin Şengal’de yaşayan Êzidîlere yönelik bu saldırıları karşısında sessiz kalmayacağız’ dedi

KDP’ye bağlı “Roj peşmergeleri”nin Şengal’e yönelik saldırılarına ilişkin ortak açıklama yapan 10 Êzidi örgütü, KDP Genel Başkanı Mesud Barzanî’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin talimatı üzerine Şengal ve Rojava’ya saldırma kararı aldığını belirtti.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Her gün ulusal birlik çağrısı yapılan böylesi bir süreçte ve Kürt halkı her parçada büyük bir direniş sergilerken DAİŞ çetelerine karşı, KDP Kürtlerin safından çıkarak AKP hükümeti ile kader birliği yapmaktadır.

KDP Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye ziyareti ise, bir daha Kürt düşmanları ile kader birlikteliklerini ortaya koymuştur. KDP Şengal’e ‘Rojava Peşmergeleri’ adında bir grubu Êzidî halkının kazanımlarına ve özerkliklerine karşı sorun çıkarmaları için yollamıştır.

Bu Türk ordusu tarafından eğitilip ‘Rojava peşmergeleri’ olarak adlandırılan bir gruptur. Birkaç saat önce de ağır silahlar ile Xanesor ilçesine girmek istemişlerdir. Xanesor Rojava ile en sınır hatta bulunan bir ilçe durumunda olduğu için kontrol altına almak istemişlerdir. Bu grup burada YBŞ/YJŞ savaşçılarına dönük tehdit ve provokatif girişimlerde bulunmuştur.

Bilindiği üzere Xanesor ilçesi HPG ve YBŞ savaşçıları tarafından büyük bir mücadele sonrası DAİŞ çetelerinden kurtarılmıştır. HPG ve YBŞ güçleri bir koridor açıp yüzlerce Êzidî ailesini kurtarmışlardır ve onlarca şehit vermişlerdir.

KDP Başkanı Mesud Barzani, Erdoğan ve AKP talimatı üzerine Şengal ve Rojava’ya saldırma kararı almıştır. Bu durum zaten Binali Yıldırım’ın Hewler ziyaretinde ortaya çıkmıştı. Binali Yıldırım’ın Rojava ve Şengal için yaptığı tehditlere sessiz kalan Mesud Barzani zaten bunların farkındaydı ve Kürt halkının iradesine yönelik bir saldırı gerçekleşmiştir.”

Açıklamada, şu çağrılar yapıldı:

“Bu yapılan provokasyona karşı tavır konulmalı. Yapılan yanlıştan dönülmesi için KDP üzerinde baskı oluşturulsun ki, onlar Êzidîlerin özgür ve özerk iradesini tanısınlar. Ayrıca Güney Kürdistan halkımıza da buradan çağrı yapıyoruz ki, KDP’nin bu siyasetine karşı çıksınlar, Güney Kürdistan’da bulunan Türk askerlerinin üstlenme yerlerini kabul etmesinler.

Ayrıca ‘Rojava peşmergeleri’ olarak adlandırılan gruptaki Kürt gençlerine de çağrımız; KDP’nin Türk ordusu için ellerine tutuşturduğu silahları bıraksınlar ve halkının yanında yer alsınlar. Erdoğan ve AKP’nin düşmanca konseptine dahil olmasınlar ve halkına karşı çete grupları içinde yer almasınlar.

Bizler hiçbir zaman KDP’nin Şengal’de yaşayan Êzidîlere yönelik bu saldırıları karşısında sessiz kalmayacağız. Bizler en üst düzeyde diplomatik görüşmeler ile bir çaba içinde olacağız. Bütün dünyaya KDP’nin Êzidîler üzerine oynadığı bu politikayı duyuracağız. Biz hiçbir zaman halkımızı KDP/AKP ve DAİŞ işbirliği ile yapılan saldırılar karşısında yalnız bırakmayacağız. Biz özellikle Avrupa’daki halkımız başta olmak üzere bütün halkımıza çağrıda bulunuyoruz; bu yapılan ihanete sessiz kalmayın ve alanlara çıkın.”

Ortak açıklama metnini imzalayan örgütler şunlar:

NAV YEK (Navenda Yekîtîya Komelén Ézdiya)
SMJÉ (Siwana Meclisé Jinén Ézidi)
HCÉ (Hevgirtina Ciwanén Ézidi)
MŞD (Meclisa Şengalé ya Diaspora)
PHKÉ (Platforma Hûnermendé Kurdén Ézidi)
Meclisé Gundé Ézdiyén Bakur
Mala Êzdiyan li Kantona Cezîrê/ Rojava
Komeleya Êzdiyan li Kantona Efrînê/ Rojava
Hevbendiya Êzdiyên Sûriye(HÊS)
Mala Êzdiyan li Siegen